Daugavpils Universitātes Mūžizglītības, kultūras un zinātnes komunikācijas biedrība “Intelekta parks” no 2017. gada 28. jūlija līdz 2017. gada 3. augustam organizēja Sabiedrības integrācijas fonda un Latvijas valsts budžeta finansētu vasaras nometni Latvijas un diasporas bērniem “Ar saknēm Latvijā” (ID Nr. 2017.LV/SP/19). Nometnē piedalījās 16 bērni no Latvijas un 16 bērni no dažādām pasaules valstīm – ASV, Krievijas, Beļģijas, Zviedrijas, Norvēģijas, Lielbritānijas. Nometnes mērķis – aktualizēt savu dzimto Latvijas sakņu jeb piederības ideju, diasporas bērniem stiprināt saikni ar Latviju, Latvijā dzīvojošiem bērniem komunicēt ar diasporas latviešu bērniem un visiem kopīgi apgūt jaunas zināšanas par Latviju, tās dabu, kultūru, vēsturi un valodu.
Bērni nometnes laikā uzlaboja latviešu valodas prasmes, devās ekskursijās, kur iepazinās ar Latvijas materiālās un garīgās kultūras vērtībām, piedalījās lekcijās, apguva jaunas iemaņas meistarklasēs, mācījās latviešu dziesmas, aktīvi pavadīja laiku vides nodarbībās un sportiskās aktivitātēs. Diasporas bērni uzlaboja latviešu valodas prasmes ik dienu komunicējot ar latviešu bērniem. Ekskursiju laikā projekta dalībnieki klausījās ne tikai gida stāstījumu, bet arī apskatīja rādītās senlietas un piedalījās gida piedāvātajās aktivitātēs, piemēram, Āraišu ezerpilī bērni ar akmens palīdzību mēģināja samalt kviešus. Gunāra Igauņa mūzikas instrumentu muzejā dalībnieki izmēģināja savus spēkus latvisku instrumentu spēlēšanā. Latvijas skaistumu 289 metru augstumā bija iespēja vērot Lielajā Liepu kalnā. Savu veselību uzlaboja un pēdu izturību pārbaudīja gandrīz 3 kilometrus garajā Baskāju takā. Nometnes tēmu – saikni ar kokiem, saknēm – vēl vairāk pastiprināja maģiskā un noslēpumainā Pokaiņu meža apmeklējums. Tērvetes dabas parkā bija iespēja aplūkot Annas Brigaderes no koka veidotos pasaku tēlus. Likteņdārzā projekta dalībniekiem bija iespēja pabūt pagātnē, tagadnē un nākotnē. Lūznavas muižā dalībniekiem pastāstīja par jūgendstilā celtās muižas vēsturi, tika veikts atjautības uzdevums un izstaigāts Lūznavas muižas parks. Meistarklasēs bērni darbojās aktīvi un radoši – darināja puzurus, koka dēlīšus, rokassprādzes. Koka dēlīšos katrs nometnes dalībnieks iededzināja latviskus ornamentus, bet rokassprādzes veidoja no materiāla ar latvisku rakstu. Katru dienu bērni apguva jaunas latviešu dziesmas ģitāras pavadījumā. Projekta dalībniekiem nodarbības par dzimtas un tautas vēsturi, koka nozīmi Latvijas folklorā vadīja kompetenti un entuziastiski lektori. Nodarbībā par Latvijas vēsturi bērniem rādīja senus priekšmetus, kurus tiem vajadzēja uzminēt, paskaidrot, kādam mērķim tie tika izmantoti. Bērnu zināšanas tika pārbaudītas interaktīvajā nodarbībā par Latvijas kultūru, kurā tika rādīti filmu fragmenti un pieminētas ar nometnes tematiku saistītas kino, literatūras un mūzikas personības. Projekta laikā bērni apmeklēja Daugavpils Universitātes mācību bāzi “Ilgas”, dzīvoja atpūtas bāzē “Zolva”. Katras dienas noslēgumā gan bērni, gan pedagogi dalījās dienas iespaidos vakara aplī, atklājot, kas palika atmiņā, ko iemācījās, kas bija jauns.
Nometnes ilgums bija tikai septiņas dienas, bet tas bija pietiekams laiks, lai bērni negribētu šķirties cits no cita. Šīs nedēļas laikā katrs ieguva jaunus draugus un vienreizējus iespaidus, kuru pietiks līdz pat nākamajam gadam. Bērni dalījās savās patiesajās, ar prieku piepildītajās emocijās, atvadījās viens no otra un teica, ka dalība nometnē jau ir kā tradīcija.
Nometne tika finansēta no Sabiedrības integrācijas fondam piešķirtajiem valsts budžeta dotācijas līdzekļiem.
Papildu informācija:
Projekta vadītāja prof. Maija Burima
Tel nr.: 654 24238
E-pasts:maija.burima@du.lv