Projekta „STIPRI KOPĀ – 2. СИЛЬНІ РАЗОМ- 2” ietvaros notika izstāde-tirdziņš “Stipri kopā”

2023. gada 16. decembrī Daugavpils Universitātes Mūžizglītības, kultūras un zinātnes komunikācijas biedrības “Intelekta parks” Sabiedrības integrācijas fonda finansētā projekta „STIPRI KOPĀ -2. СИЛЬНІ РАЗОМ -2”, ID Nr. 2023.LV/UKR_KO/2/18 notika izstāde-tirdziņš “Stipri kopā”, kurā piedalījās 30 Ukrainas civiliedzīvotāji, kuri ir reģistrējušies mākoņrīkā “MySkills”, piedāvojot savas kompetences, izglītību, prasmes, vaļaspriekus un intereses, kā arī pamatnācijas pārstāvji.

Tirdziņa laikā Ukrainas civiliedzīvotāji demonstrēja dažādus rokdarbus, to tapšanas tehniku un pastāstīja par to, kā radās ideja tos darināt. Izstādes-tirdziņa apmeklētāji uzzināja Ukrainas tradicionālo rokdarbu rašanās vēsturi, dažādas darināšanas nianses un to, kā autori ir izstrādājuši savu darba tehniku. Interesenti varēja ne tikai aplūkot dažādus izstrādājumus, bet arī iegādāties tos.

Izstādē-tirdziņā bija redzama liela rokdarbu daudzveidība – sākot no priekšmetiem, kas rotāti ar dekoratīvajiem Petrikivkas gleznojumiem, līdz meistarīgi darinātiem izšuvumiem, pērļošanas tehnikā radītām piespraudēm, no vaska veidotām svecēm. Citi rokdarbnieki demonstrēja savas šūtās mīkstās rotaļlietas, bet citi – gleznas, kuras ir tapušas ne tikai gleznojot ar otu, bet arī pievienojot ar rokām veidotus vaska elementus. Latvijas pārstāve Lāsma Šembela iepazīstināja ar latviešu tradicionālajiem rokdarbiem, kā adītajiem dūraiņiem, ar latviešu etnogrāfiskajām zīmēm rotātajām šallēm, adītajām aprocēm, pērļošanas tehnikā radītajām piespraudēm, kā arī dažādiem tamborējumiem. Pasākumā piedalījās radošo amata prasmju meistari, kuri ir savas jomas eksperti un daiļamata meistari gan no Ukrainas civiliedzīvotāju, gan no Latvijas iedzīvotāju puses, rādot savas prasmes un tīklojoties, kas ir viens no veidiem, kā uzsākt jaunas uzņēmējdarbības izglītības iniciatīvas.

Izstādē-tirdziņā valdīja Ziemassvētku noskaņa, ko palīdzēja radīt salavecis, silta tēja un neformālas sarunas. Tirdziņa apmeklētāji apmainījās ar informāciju par iespējām izplatīt savus darinājumus Latvijā, meistarklasēm, iespējām veidot kopīgu lietišķo mākslu klasteri. Izstādes apmeklētāji daudz uzzināja par Ukrainas tradīcijām, kultūru. Savukārt izstādes dalībnieki no Latvijas pastāstīja Ukrainas meistariem par latviešu rokdarbu tradīcijām, tādējādi stiprinot starpkultūru komunikācijas kompetenci. Kopumā pasākums veicināja Ukrainas civiliedzīvotāju savstarpējo sadarbību un iekļaušanos Latvijas radošajās industrijās.

Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par projekta aktivitāšu saturu atbild Daugavpils Universitātes Mūžizglītības, kultūras un zinātnes komunikācijasbiedrība “Intelekta parks”.